اردن طرح قاچاق تسلیحات مرتبط با ایران را خنثی کرد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه اردنی گزارش داد این کشور یک طرح مشکوک در زمینه قاچاق سلاح را به رهبری جمهوری اسلامی خنثی کرده است. هدف این طرح، کمک به مخالفان حکومت این کشور برای انجام اقدامات خرابکارانه بود.

این منابع گفتند تسلیحات از سوی شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در سوریه به یک هسته اخوان‌المسلمین در اردن ارسال شده است که با شاخه نظامی حماس ارتباط دارد.

به گزارش رویترز، این محموله زمانی که اعضای این گروه در اواخر ماه مارس دستگیر شدند، ضبط شد.

این توطئه و دستگیری‌ها همزمان با تشدید تنش‌ها در خاورمیانه با محوریت اسرائیل انجام می‌گیرد.

گروه‌های نیابتی متعددی با حمایت حکومت ایران در طول دهه‌ها برای مقابله با اسرائیل ایجاد شده‌اند.

این دو منبع اردنی که نخواستند نامشان فاش نشود، به تحقیقات در حال انجام و عملیات مخفی در این زمینه اشاره کردند. اما از بیان اینکه چه اقدامات خرابکارانه‌ای در حال برنامه‌ریزی بود، خودداری کردند.

آنها گفتند که هدف از این توطئه بی‌ثبات کردن اردن بوده است؛ کشوری که می‌تواند به نقطه عطف منطقه‌ای در بحران غزه تبدیل شود.

اردن میزبان یک پایگاه نظامی ایالات متحده است و با اسرائیل و همچنین سوریه و عراق مرز مشترک دارد.

سوریه و عراق هر دو مقر شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند.

این منابع مشخص نکردند که چه سلاح‌هایی در حمله ماه مارس کشف و ضبط شده است، هرچند گفتند که در ماه‌های اخیر سرویس‌های امنیتی تلاش‌های متعدد ایران و گروه‌های متحدش را برای قاچاق اسلحه خنثی کرده‌اند.

به گفته منابع اردنی، بیشتر جریان مخفیانه قاچاق تسلیحات به این کشور برای رسیدن به اراضی فلسطینی کرانه باختری است.

به گفته آنها، با این حال، برخی از سلاح‌ها مانند تسلیحاتی که در ماه مارس ضبط شد، برای استفاده گروه اخوان‌المسلمین در اردن در نظر گرفته شده بود.

اخوان‌المسلمین یک جنبش اسلام‌گراست که حماس شاخه‌ای از آن به شمار می‌رود.

فعالیت این جنبش در اردن از دهه‌ها پیش قانونی شده و گردانندگانش می‌گویند از خشونت حمایت نمی‌کنند.

این دو منبع گفتند مقامات اردن بر این باورند که ایران و گروه‌های متحد آن مانند حماس و حزب‌الله لبنان در تلاش‌اند تا اعضای جوان و رادیکال اخوان‌المسلمین اردن را برای اهداف ضد اسرائیلی و آمریکایی خود جذب کنند.

یکی از نمایندگان ارشد اخوان‌المسلمین اردن تایید کرد که برخی از اعضای آن در ماه مارس همراه با سلاح دستگیر شدند، اما افزود هر کاری که انجام داده‌اند مورد تایید این گروه نیست.

او تاکید کرد آنها به جای برنامه‌ریزی برای انجام اقداماتی در اردن، در حال قاچاق اسلحه به کرانه باختری بوده‌اند.

در پی حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل، وزیر خارجه اردن روز ۲۹ فروردین، نقش این کشور را در سرنگون‌سازی پهپادها و موشک‌های پرتاب‌شده از سوی تهران به اسرائیل در حریم هوایی اردن تایید کرده بود.

ارتش این کشور در آذر سال ۱۴۰۲ هم اعلام کرده بود طرح ده‌ها عضو شبه‌نظامیان سوری مورد حمایت جمهوری اسلامی را که با محموله‌های حاوی مواد منفجره از مرز این کشور عبور کردند خنثی کرده است.

مقامات اردن شهریور سال ۱۴۰۲ هشدار داده بودند افزایش قاچاق سلاح‌ در مرزهای این کشور، نگرانی‌هایی را در مورد گسترش تهدیدهای ایران در مورد قاچاق مواد مخدر و قاچاق اسلحه به وجود آورده است.

جمهوری اسلامی به دست داشتن در قاچاق اسلحه و مواد مخدر به یمن هم متهم است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها