طرح سناتورهای جمهوری‌خواه‌ برای تضمین ادامه فروش سلاح به اسرائیل

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

تام کاتن،سناتور جمهوری‌خواه، طرحی را به سنا ارائه داده است که دولت بایدن را موظف می‌کند ارائه همه تسلیحاتی را که بنا بوده در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به اسرائیل تحویل داده شود، تضمین کند. به موجب این طرح، پرداخت حقوق کسانی که برای توقف ارائه سلاح به اسرائیل تلاش کنند، قطع می‌شود.

به گزارش وب‌سایت واشینگتن فری بیکن، سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن با همراهی ۲۰ سناتور دیگر هم حزبی خود روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت طرحی قانونی به سنا ارائه داد که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، دولت بایدن را موظف می‌کند به ارائه تسلیحات به اسرائیل ادامه دهد.

پیشتر هم یک طرح جنجالی دیگر با هدف مجبورکردن دولت برای فروش تسلیحات به اسرائیل در مجلس نمایندگان ارائه شده بود. این طرح دموکرات‌ها را دچار اختلاف کرده است و رهبران دمکرات مجلس را ناچار کرد روز سه‌شنبه اعلام کنند دموکرات‌ها را تشویق می‌کنند تا به این طرح رای منفی بدهند.

اختلاف بین دمکرات‌ها زمانی جدی‌تر شد که ۲۶ نماینده دمکرات در مجلس قانون‌گذاری، با نوشتن نامه‌ای سرگشاده از تصمیم دولت بایدن برای توقف ارسال سلاح به اسرائیل انتقاد کردند. آن‌ها در نامه خود نوشته بودند نگران پیامی هستند که دولت با ممانعت از ارسال تسلیحات به اسرائیل به حماس و دیگر گروه‌های تحت حمایت جمهوری‌اسلامی می‌دهد.

کاخ سفید در واکنش به تلاش جمهوی‌خواهان برای تضمین ادامه صادرات سلاح به اسرائیل، روز دوشنبه اعلام کرد با هر طرح قانونی که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا را مجبور به ارسال کمک‌های نظامی تعلیق‌شده به اسرائیل کند، مخالف است.

کارین ژان پیر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «به شدت با تلاش‌ها برای محدود کردن توانایی رییس‌جمهوری برای شیوه ارائه کمک‌های امنیتی ایالات متحده مطابق با سیاست خارجی و اهداف امنیت ملی ایالات متحده، مخالفیم.»

طرح ارائه شده سناتور تام کاتن به سنا، همچون طرح ارائه شده به مجلس نمایندگان، دولت بایدن را ملزم می‌کند از ارائه سریع همه اقلام نظامی و خدمات دفاعی به اسرائیل که برای تحویل در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده‌اند اطمینان حاصل کند.

این طرح همچنین از دولت بایدن می‌خواهد از تصمیم خود برای توقف موقت ارسال سلاح به اسرائیل، صرف نظر کند.

دولت بایدن می‌گوید توقف موقت صادرات سلاح به اسرائیل برای بازداشتن دولت نتانیاهو از حمله به رفح ضرورت دارد.

به موجب طرح ارائه شده از سوی سناتورهای جمهوری‌خواه همچنین حقوق آن دسته از مقامات و کارکنان دولت از جمله در پنتاگون که برای توقف ارائه سلاح به اسرائیل تلاش کنند، قطع می‌شود.

تام کاتن درباره اهمیت ارائه این طرح به واشینگتن فری بیکن گفت جو بایدن همزمان با تحریم تسلیحاتی اسرائیل، بدون برقراری تحریم تسلیحاتی جمهوری‌اسلامی، تحریم‌های این کشور را کاهش می‌دهد.

او گفت: «این لایحه تضمین می‌کند که متحدان اسرائیلی ما همچنان حمایت لازم را برای شکست دادن حماس دریافت می‌کنند و در عین حال روشن می‌کند که هر مقامی که از تحریم تسلیحاتی اسرائیل حمایت می‌کند، این کار را بدون دریافت حقوق انجام خواهد داد.»

جو بایدن پیشتر ارسال برخی از مهمات وعده داده شده به اسرائیل را متوقف و آشکارا تهدید کرده بود که در صورت حمله اسرائیل به رفح، ارسال کمک‌های بیشتری را متوقف خواهد کرد. تصمیمی که با واکنش منفی برخی از متحدان آمریکا هم مواجه شد.

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا در واکنش به تصمیم ایالات متحده برای تعلیق ارسال برخی تسلیحات به اسرائیل گفت تحریم تسلیحاتی اسرائیل نمی‌تواند «مسیری عاقلانه» باشد.

کامرون تاکید کرد این اقدام می‌‎تواند به تقویت حماس و تضعیف اسرائیل بینجامد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها